Systém sledování tlaku v pneumatikách

Přijeďte si k nám namontovat nebo zprovoznit Vaše senzory tlaku v pneumatikách (TPMS). Máme certifikát TPMS EXPERT.

Od 1. listopadu 2012 musí být všechny nové modely vozů vybaveny systémem sledování tlaku v pneumatikách (Tyre Pressure Monitoring System nebo TPMS anglicky). Pokrok pro bezpečnost a životní prostředí.

Všeobecné zavedení systému sledování tlaku v pneumatikách je spolu se označením pneumatika všeobecným zavedením ESP (proti smyku) součástí opatření schválených v roce 2009 Evropskou komisí ke zlepšení bezpečnosti vozidel, která  vstupují v platnost v roce 2012.

Toto vybavení, známé pod anglosaským označením TPMS (Tyre Pressure Monitoring System), je povinné od 1. listopadu 2012 na všech nových modelech aut a bude povinné a na všech nových autech od konce roku 2014.

Opatření ve prospěch bezpečnosti a životního prostředí

Pokud se toto všeobecné zavedení systému kontroly tlaku zaměřuje nejprve na zlepšení bezpečnosti, zároveň snižuje i dopad na životní prostředí automobilového provozu. Četné studie ve skutečnosti ukázaly, že podhuštěné pneumatiky mají za následek přílišnou spotřebu paliva a  předčasné opotřebení pneumatik. Stejně tak při svém každoročním průzkumu Bridgestone konstatoval, že dvě třetiny evropských automobilistů jezdilo s podhuštěnými pneumatikami. Výrobce spočítal, že tato situace způsobila zbytečnou spotřebu 2 miliard litrů paliva a emise 4,8 milionů tun CO2 navíc.

Provoz snímače

Provoz snímače tlaku je jednoduchý. Tlak vzduchu působí na piezo-krystalovou membránu prostřednictvím malého otvoru. Rozdíl tlaku je poté převeden na rozdíl napětí. Měření je předáno přijímači rádiovým signálem o frekvenci 433 Mhz (v Evropě). Snímač funguje na malou baterii. Pozor, snímače jsou choulostivé. Při výměně pneumatik o nich nezapomeňte říci vašemu odborníkovi. Předejdete tak jejich poškození či ztrátě!